کربن فعال


کربن فعال یا کربن اکتیو به گروهی از مواد کربنی با تخلخل و سطح ویژه بالا اطلاق می شود که به دلیل سطح موثر قابل توجه، ساختار متخلخل و دارای منافذ بسیار زیاد، ظرفیت جذب بالا و همچنین قیمت پائین در مقایسه با جاذب های غیرآلی مانند زئولیت ها، مادهٔ منحصربه فردی است. کربن فعال دارای دو حالت پودری (PAC) و گرانولی (GAC) وجود دارد.

عموما در صنعت آب و فاضلاب از کربن گرانولی و در صنعت تصفیه هوا از کربن اکتیو پودری استفاده می شود.

کربن اکتیو بدلیل داشتن سطح داخلی بسیار بالا ( ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متر مربع به ازای هر گرم) دارای خصوصیات منحصر بفردی است. کربن فعال میتواند موادی نظیر مواد معدنی غیر قطبی ( روغنهای معدنی، هیدروکربورهای پلی آروماتیک، کلراید)، مواد هالوژنه ( کلر، برم، فلوئور، ید)، عطر و طعم و مواد غیر قطبی محلول در آب را حذف کند.

در اثر پیرولیز مواد کربنی نظیر زغال سنگ، چوب، پوسته و هسته میوه هایی مانند نارگیل، گردو، بادام و … کربن تولید می شود. در هنگام تولید کربن اکتیو در مرحله اول در اثر پیرولیز مواد کربنی در غیاب هوا، ملکولهای غیر آلی تخریب می شود و یک ماده پودری کربنی به جا می ماند. در مرحله بعد با تزریق بخار عملیات فعال سازی تکمیل و کربن فعال تولید می شود. این ماده دارای سطح ویژه و تخلخل بالایی است.

به طور کلی کربن فعالی که به طور عمومی کاربرد دارد و مورد استفاده واقع می شود باید دارای ظرفیت جذبی کافی، استحکام مکانیکی و خلوص شیمیایی مناسب باشد. از سوی دیگر  با هدف بهینه سازی تعادل بین پارامترهای سایز، مساحت و افت فشار در فاز آب، بطور معمول از کربن اکتیو سایز ۳۰×۸ و ۴۰×۱۲ استفاده می شود.

تصفیه آبهای زیر زمینی، حذف کلر از آب، تصفیه آب استخر و تصفیه نهایی پساب تصفیه شده از جمله کاربردهای متداول استفاده از کربن اکتیو در صنعت آب و فاضلاب است.
بمنظور استفاده از خاصیت جذب سطحی کربن، لازمست در فیلتر کربنی بارگیری شود تا در اثر عبور آب از روی سطح ذرات کربن، عملا حذف ناخالصی ها انجام شود.

مش (سایز ذرات)، درصد رطوبت، درصد خاکستر، عدد یدی، و دانسیته از جمله پارامتر های مهم در انتخاب کربن اکتیو هستند.

کربن فعال Jacobi Aquasorb1000 و NORIT GAC830W از جمله کربن های متداول و مرسوم در بازار ایران هستند.

برای اطلاع از مشخصات کربن اکتیو های موجود، می توانید با کارشناسان شرکت صنعت تاسیسات میلاش تماس بگیرید.