اولترافیلتراسیون(UF)


یکی از جدید ترین تکنولوژی های صنعتی تصفیه آب استفاده از اولترافیلتراسیون (UF) است که با هدف حذف کدورت، میکروارگانیسمها و آلودگی های میکروبی مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این روش بدون افزودن مواد شیمیایی، می توان تا حدود بسیار بالایی از کدورت و میکروارگانیسم های آب را حذف نمود.

اولترافیلتراسیون (UF)

اولترافیلتراسیون (UF)

آنچه که در ادامه خواهید خواند :

اولترافیلتراسیون UF چیست؟

در تکنولوژی اولترافیلتراسیون UF ذرات ریز و میکروبی حذف می شوند اما یونها و مولکولهای ریز حذف نمی شوند. عملیات جداسازی با استفاده از فشار آب ورودی انجام می شود و بسته به شرایط عملیاتی این فشار میتواند از حدود ۰/۵ تا ۶ بار متفاوت باشد.
سیستمهای UF معمولا بصورت اتوماتیک نصب می شوند و هزینه های بهره برداری کمی دارند. ممبرین های UF ذرات با قطر بیشتر از ۰/۳ میکرون را حذف می کنند.

از دو پارامتر اندازه حفره ها (pore size) و جرم ملکولی ذرات دفع شده (Molecular Weight Cut Off – MWCO) به عنوان مشخصه های یک ممبرین استفاده می شود. اندازه حفره ها عبارتست از قطر نامی حفره های موجود در یک ممبرین که با واحد میکرون مشخص می شود و MWCO جرم مولکولی املاحی است که بیشتر از ۹۰% دفع می شوند و واحد اندازه گیری آن “دالتون” (D) است.

با استفاده از این تکنولوژی امکان گند زدایی و حذف میزان بالایی از میکرو ارگانیزم ها وجود دارد به همین دلیل میتوان از این تجهیز در بخش گند زدایی کمک گرفت.
در بسیاری از موارد از اولترافیلتراسیون بعنوان پیش تصفیه اسمز معکوس استفاده می شود. در این حالت بدلیل محافظت قوی تر از ممبران ها، طول عمر ممبرین افزایش و در نتیجه هزینه های نگهداری و تعمیرات مجموعه اسمز معکوس کاهش پیدا می کند.

عملکرد اولترافیلتراسیون در تصفیه آب

در سیستم های اولترافیلتراسیون از الیاف غشایی توخالی برای تصفیه آب استفاده می شود .زمانیکه آب درون رشته های فیلتر جریان می یابد املاح و ذرات با اندازه کوچکتر از غشا عبور می کنند و ذرات درشت تر درون رشته های Hollow Fiber  به دام می افتند و در نتیجه از آب حذف می شوند .محدوده فیلتراسیون برای دستگاه  اولترافیلتراسیون در محدوده بین نانو فیلتراسیون و میکروفیلتراسیون قرار دارد واندازه منافذ در فیلترUF بین ۰/۱ تا ۰/۰۱ میکرون متغیر است.

کاربرد اولترافیلتراسیون

سیستم های اولترافیلتربه دلیل قابلیت بالایی که در حذف ذرات و آلاینده ها دارند کاربرد گسترده ای در صنایع گوناگون از جمله صنعت تصفیه آب دارند .از کاربردهای فیلتر UF میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فیلترهای UF بعنوان پیش تصفیه در سیستم RO استفاده می شوند و جهت تولید آب خالص با TDS پایین به کار می روند .
 • در سیستم های اسمز معکوس استفاده از فیلتر های UF منجر به افزایش طول عمر ممبران های RO شده و نقش محافظت از ممبران ها را ایفا می کند .
 • جهت تولید آب فوق خالص در صنایعی مانند صنایع دارویی و غذایی و آرایشی و بهداشتی  از اولترافیلتراسیون استفاده می شود .
 • در تصفیه خانه های آب شهری ، جهت تولید آب آشامیدنی از اولترافیلترها بعنوان فیلتراسیون نهایی استفاده می شود .

مزایای تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون

زمانیکه کدورت آب بالا باشد معمولا از سیستم های UF در بخش پیش تصفیه سیستم های اسمز معکوس استفاده می شود .از مهم ترین مزایای فیلتر UF صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه های عملیاتی کمتری دارند .
 • از مواد شیمیایی منعقد کننده استفاده نمی کنند.
 • منجر به حذف باکتری ها و ویروس ها از آب میشوند .
 • منجر به افزایش طول عمر ممبران های اسمز معکوس می شوند .
 • نصب و راه اندازی آنها آسان است.
 • آب تولیدی حاصل از UF کیفیت خوب و ثابتی دارد .
 • مقاومت بالایی در برابر اکسید شدن دارند .
 • تعمیر و نگهداری آنها آسان است .
 • نسبت به سیستم RO انرژی کمتری مصرف می کنند .
 • میزان گرفتگی در سیستم های UF کمتر است .
 • غشاهای فیلتر UF مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی دارند .

بیشتر بخوانید: اسمز معکوس (RO )

معایب روش UF

علیرغم همه مزایایی که برای سیستم های اولترافیلتراسیون اشاره شد  ، این سیستم ها معایبی نیز به همراه دارند .غشاهایUF عمر مفید بین ۵ تا ۷ سال دارند اما نیاز به تعویض دوره ای دارند . رشته های موجود در این سیستم ها زمانیکه دچار نشتی  و آسیب شوند باید نسبت به  تعمیر و مسدود کردن رشته های آسیب دیده اقدامات لازم انجام شود .

قیمت دستگاه اولترافیلتراسیون

از معروف ترین مدول های اولترافیلتراسیون می توان به مدولهای ساخت شرکت Dupont و مدولهای ساخت Hydranautics اشاره نمود.
پکیج های تصفیه با استفاده از تکنولوژی اولترا فیلتراسیون UF ساخت شرکت صنعت تاسیسات میلاش در سایزها و دبی های مختلف، بسته به شرایط محیطی و عملیاتی طراحی و عرضه می شوند.

جهت استعلام قیمت دستگاه اولترافیلتراسیون و دریافت مشاوره با کارشناسان صنعت تاسیسات میلاش در ارتباط باشید.

عیب یابی و تعمیر UF

شرکت صنعت تاسیسات میلاش ارائه دهنده انواع سیستم های تصفیه آب و فاضلاب آمادگی کامل برای انجام عیب یابی و تعمیر مدول های UF  را فراهم نموده است و امکان تعمیر انواع سیستم های UF وجود دارد.به این منظور رشته های Hollow Fiber موجود در مدول اولترافیلتراسیون بررسی می شوند و رشته های آسیب دیده مسدود می شوند. در نتیجه این کار روزنه های فرار کدورت، میکروارگانیسمها و آلودگی های میکروبی مسدود خواهد شد.

عیب یابی و تعمیر مدول UF

محصولات مرتبط

STAM.IR STAM.IR STAM.IR