بایوساید چیست؟


بایوسایدها موادی هستند که بمنظور از بین بردن میکروارگانیسم ها از جمله باکتری ها، جلبک ها، خزه و ویروسها مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد بایوسایدها به طور چشمگیری در صنایع گوناگون از جمله صنعت تصفیه آب و برج های خنک کننده افزایش یافته است. استفاده موثر از مواد شیمیایی ضدعفونی کننده بمنظور حفظ کنترل میکروبی در فرایندهای تصفیه آب ضروری است.

بایوساید

آنچه که در ادامه خواهید خواند :

محلول بایوساید چیست؟

بایوساید یک عامل بازدارنده است که از طریق شیمیایی یا بیولوژیکی جلوی رشد و انتشار میکرو ارگانیسم های مضر را می گیرد. مواد بایوساید به عنوان عامل ضد رسوب و ضد عفونی کننده نه تنها در تصفیه آب صنعتی، بلکه به عنوان یک ضدعفونی کننده در استخرهای شنا، آب نماها و … مورد استفاده قرار می گیرند.میکروب کش ها با قابلیت جلوگیری از فعالیت بعضی از آنزیم های حیاتی باکتری ها، به خصوص آنزیم هایی که در تنفس و گلیکولیز دخالت دارند باعث آزادسازی محتویات داخل سلول باکتری به محیط اطراف آن می شوند. از سوی دیگر با افزایش زمان تماس و غلظت، ترکیبات نیتروژن و فسفر سلول باکتری به محیط خارجی منتقل شده و باکتری از بین می رود.

انواع بایو ساید

بطور کلی مواد بایوساید با توجه به نحوه عملکردشان به دودسته  اکسیدکننده و غیر اکسید کننده تقسیم می شوند :

  • بایوسایدهای اکسید کننده: این دسته ازبایوسایدها  شامل ترکیبات اوزون، برم، ید، کلر، پراکسید هیدروژن و دی اکسید کلر می باشند. بایوسایدهای اکسنده از طریق فرایند الکتروشیمیایی اکسیداسیون و دریافت الکترون از میکرو ارگانیسم منجر به مرگ آن می شوند.
  • بایوسایدهای غیر اکسنده: این دسته شامل ترکیبات ایزوتیازولین ، DBNPA ،گلوتارالدئید، THPS و برونوپل است .بایوسایدهای غیر اکسنده در غلظت های کمتری نسبت به بایوسایدهای اکسنده استفاده می شوند و بنابراین مقرون به صرفه تر هستند .این دسته ازبایوسایدها  با حمله به غشای سلولی میکروارگانیسم به مرور زمان منجر به مرگ آن می شوند .

بایوساید اکسید کننده

این دسته ازمواد باکتری کش شامل ترکیبات اوزون و هالوژنها از جمله کلر است .در جدول زیر به معرفی چند نمونه از بایوسایدهای اکسنده مهم و ویژگی های آن پرداخته ایم.

بایوساید غیر اکسنده

از مهم ترین مواد میکروب کش غیر اکسید کننده می توان به ایزوتیازولین ، DBNPA ، گلوتارآلدهید و بنزآلکونیوم کلراید از دسته نمک های آمونیوم کواترنری اشاره کرد . در جدول زیر ویژگی ها و مزایا و معایب هرکدام از این مواد ارائه شده است.

نحوه عملکرد بایوسایدها

لازم به ذکر است که نحوه عملکرد انواع مختلف بایوساید ها متفاوت است و فهم مکانیزم عملکرد این مواد نقش مهمی در استفاده مناسب و بهینه از این ماده شیمیایی دارد.

بعنوان مثال در بایوساید های بر پایه ایزوتیازولین رشد سلول ها در اثر متوقف شدن مسیر های متابولیسم و در دو مرحله انجام می شود. مرحله اول بازدارندگی سریع رشد و متابولیسم اتفاق می افتد و در دومین مرحله بازگشت آسیب ناپذیر به سلول وارد می شود. در اثر این اتفاق عملکرد های فیزیولوژیک حیاتی در سلول ها مانند رشد، تنفس و تولید انرژی متوقف می شود و مرگ سلول در اثر تخریب گروه پروتئین های تیول و تولید رادیکال های آزاد اتفاق می افتد.

کاربرد بایوساید

از بایوساید ها در سیستمهای اسمز معکوس(RO)، برجهای خنک کن، آبهای صنعتی و …. استفاده می شود.در بسیاری از صنایع از بایوساید ها بمنظور حفظ کیفیت محصول استفاده می شود .از مهم ترین کاربردهای بایوساید میتوان به استفاده از آن در صنعت تصفیه آب اشاره کرد .دراین سیستم ها از هر دو نوع بایوساید اکسنده و غیر اکسنده استفاده می شود که معروفترین آن  کلر است .

کاربرد بایوساید

در سیستم های RO ترکیبات اکسنده از جمله کلر و اوزون باید قبل از ورود آب به داخل ممبران ها از سیستم حذف شوند .بنابراین امکان آلوده شدن ممبران ها به انواع میکروارگانیسم ها وجود دارد .تجمع میکروارگانیسم ها منجر به تخریب ممبرانهای  RO شده و منجر به کاهش دفع نمک و افزایش دبی می شود .از آنجاییکه روشهای معمول گندزدایی در بخش پیش تصفیه RO منجر به حذف کامل میکروارگانیسم ها نمی شود بنابراین بمنظور تکمیل فرایند گندزدایی باید ازبایوساید تصفیه آب  استفاده کرد.بایوساید تصفیه آب دارای قدرت عمل بالایی بوده و ضمن سازگاری با ممبرانهای ro اثر پیشگیری بالا و ماندگارتری در برابر میکروارگانیسم ها ایفا می کند .

بیشتر بخوانید: فیلتر ممبران  RO

انتخاب بایوساید

برنامه استفاده از بیو ساید ها اصولا بر مبنای حدس و خطای مهندسی شکل می گیرد. بدین معنی که میزان، زمان تزریق و حتی ترکیب چند نوع مختلف از این مواد با تجارب مهندسی آمیخته شده و بهترین پیشنهاد اجرایی می شود. بمنظور انتخاب گند زدای مناسب باید به موارد زیر توجه کرد:

  • زمان تماس 
  • pH
  • غلظت گندزدا 
  • دما 
  • میزان عملکرد و توانایی میکروب کشی
  • صرفه اقتصادی
  • محدودیت های زیست محیطی

قیمت بایوساید

همانطور که قبلا نیز به آن اشاره کردیم میکروب کش ها انواع گوناگونی  دارند و با توجه به کاربردشان از ترکیبات مختلف ساخته شده اند .بنابراین قیمت آنها متفاوت است .جهت خرید بایوساید مناسب و دریافت راهنمایی و مشاوره می توانید با کارشناسان شرکت صنعت تاسیسات میلاش تماس بگیرید.

محصولات مرتبط

STAM.IR STAM.IR STAM.IR

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!