دیفیوزر

دیفیوزر (Diffuser) هوادهی که به اصطلاح افشانک هوا نیز نام دارد تجهیزی است که بمنظور افزودن اکسیژن به آب استفاده می شود . در حقیقت اکسیژن مورد نیاز برای رشد باکتری های هوازی موجود در سیال اعم از آب یا فاضلاب را فراهم می کند. در ادامه به بررسی انواع دیفیوزرها و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

دیفیوزر
دیفیوزر

آنچه که در ادامه خواهید خواند :

دیفیوزر چیست و چه کاربردی در صنعت دارد ؟

فرایند هوادهی از مهم ترین بخش ها در واحد تصفیه بیولوژیکی است و شامل هوادهی سطحی و عمقی می باشد. در سیستم های هوادهی عمقی تجهیزی به نام بلوئر ( دمنده) باعث ایجاد فشار مناسب برای تزریق هوا به مخزن هوادهی می شود. هوا پس از عبور از دیفیوزرها  به حباب های بسیار ریز تقسیم شده و به سیال تزریق می شود.

ساختار Diffuser به گونه ای طراحی شده است که بر روی صفحه دیسک سوراخ هایی تعبیه شده است که منجر به توزیع یکنواخت جریان هوا می شود و باعث کاهش هدررفت انرژی و در نتیجه، کاهش هزینه های عملیاتی می شود.

دیفیو زرهای هوادهی با افزایش حذف آلاینده ها از فاضلاب منجر به افزایش سطح اکسیژن محلول در آب شده و کیفیت آب را بهبود می بخشند .مهم ترین کاربرد Diffuser هوادهی کاربرد آن در صنعت تصفیه فاضلاب می باشد. در واقع این تجهیز یکی از عوامل مهم در کیفیت تصفیه آب و  فاضلاب است.

از جمله فاکتور های مهم در انتخاب دیفیوزر ها میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • Head Loss
 • SOTR (Standard Oxygen Transfer Rate)
 • SOTE (Standard Oxygen Transfer Efficiency)
 • SSOTR (Specific Standard Oxygen Tranfer Rate)
 • SSOTE (Specific Standard Oxygen Transfer Rate)

نمودار های مر بوط به این پارامتر های مختص به هر دیفیوزرهستند. بطور کلی این نمودار ها نشان دهنده کیفت عملکرد این تجهیز هستند.

افت فشار

SOOTE

SSOTR

انواع دیفیوزرها

دیفیوزرها با توجه به سایز حباب های تولید شده به دو دسته دیفیوزرحباب ریز و حباب درشت تقسیم میشوند .هم چنین دیفیوزرها بر اساس نوع دیفیوزر به انواع دیفیوزرهای دیسکی (Disc Diffusre)، لوله ای (Tube Diffuser) و صفحه ای (Plate Diffuser) تقسیم میشوند.

دیفیوزر هوادهی دیسکی بیشترین کاربرد را در بین دیفیوزر ها دارد. دیفیوزرها را میتوان بر روی لوله های PVC یا فولاد ضد زنگ نصب کرد . دیفیوزرهای دیسکی دارای سه بخش قسمت پایین ، قاب و ممبران هستند.

انواع دیفیوزر

دیفیوزر حباب ریز

دیفیوزرهای حباب ریز به دلیل تولید حباب های ریز سطح تماس بالایی با سیال مورد نظر داشته و در نتیجه منجر به افزایش انحلال اکسیژن در آب می شوند. این دیفیوزر ها توانایی تولید حباب هایی با سایز ۱ تا ۳ میلی متر را دارند و شامل یک دیسک با قاب نگهدارنده از جنس پلی پروپیلن (pp) و یک ممبران لاستیکی قابل انعطاف از جنس EDPMکه دارای روزنه هایی برای عبور حباب های هواست تشکیل شده است.

 

دیفیوزر حباب درشت

این دیفیوزرها حباب هایی با اندازه ۳ تا ۵۰ میلی متر تولید می کنند و برای تصفیه فاضلاب با حجم بالای ذرات جامد موثر هستند. این مدل از دیفیوزر ها به دلیل سایز بزرگتر روزنه های ممبران، نسبت به مدل حباب ریز کمتر مستعد گرفتگی هستند.

مقایسه دیفیوزرهای هوادهی حباب ریز و حباب درشت

به طور کلی دیفیوزرها در مواردی از جمله سایز حباب های تولید شده، میزان انتقال اکسیژن و میزان گرفتگی و… باهم متفاوت هستند که در زیر به آنها اشاره می شود:

 • میزان اکسیژن رسانی : افشانک های حباب ریز قابلیت انتقال اکسیژن بیشتری نسبت به نوع حباب درشت دارند زیرا حبابهای ریز سطح تماس بیشتری با آب داشته و در نتیجه اکسیژن بیشتری را منتقل می کنند.
 • گرفتگی منافذ: معمولا دیفیوزرهای حباب ریز کمتر دچار گرفتگی می شوند.
 • قطر حباب های تولید شده : قطر حباب های تولید شده در دیفیوزرهای حباب ریز کمتر از ۳ میلی متر است در حالیکه دیفیوزرهای حباب درشت حباب هایی با قطر بزرگتر از ۳ میلی متر تولید می کنند.
 • میزان اختلاط : قابلیت اختلاط در افشانک های حباب درشت نسبت به نوع حباب ریز بیشتر است.

انتخاب دیفیوزر هوادهی مناسب

انتخاب دیفیوزرهوادهی مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • میزان اکسیژن مورد نیاز : میزان اکسیژن مورد نیاز تعیین کننده تعداد و نوع دیفیوزر می باشد .
 • نوع کاربرد : بسته به حیطه کاری و نوع استفاده ای که از دیفیوزر می کنید تعیین میکند که چه نوعی برای شما مناسب است .
 • اندازه حباب ها : هر چقدر تعداد حباب ها ی تولید شده بیشتر باشد اکسیژن رسانی بیشتر است .
 • طراحی دیفیوزر : انواع مختلفی از دیفیوزر ها با طراحی متفاوت موجود هستند و نوع طراحی  بر میزان اکسیژن رسانی آن تاثیر دارد .
 • فشار و دما : در انتخاب دیفیوزر باید فشار و دمای محیط را در نظر گرفت زیرا برخی از دیفیوزر ها برای استفاده در فشار و دمای خاص طراحی شده اند .

کاربرد Diffuser یا افشانک هوا در صنعت تصفیه آب و فاضلاب

به طور کلی در تصفیه خانه های فاضلاب هوادهی با سه هدف زیر انجام می شود:

 • در واحدهایی نظیر شناور سازی یا دانه گیری بمنظور تسهیل جداسازی روغن و چربی
 • تامین هوای مورد نیاز برای باکتری های هوازی موجود در فاضلاب
 • بمنظور جلوگیری از تشکیل رسوب در کف مخازن و جلوگیری از ایجاد لجن و ایجاد تلاطم

همانطور که قبلا نیز اشاره شد دیفیوزرهای حباب ریز (Fine Bubble Dissuser) بهترین نوع دیفیوزر برای بخش هوادهی هستند زیرا به دلیل تولید حباب های ریزتر میزان اکسیژن رسانی توسط آنها بیشتر بوده و در نتیجه تجزیه فاضلاب بهتر انجام می گیرد.

در مواردی که نیاز به اختلاط شدیدتری باشد از دیفیوزرحباب درشت (Coarse Bubble Diffuser) استفاده می شود . این دیفیوزرها قابلیت اختلاط بهتر و شدیدتر جهت تعلیق رسوبات را دارا هستند.

 

برندهای معروف

از معروفترین برندها  میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

قیمت دیفیوزر هوادهی

قیمت دیفیوزرهای هوادهی با توجه به سایز و جنس آنها معمولا بین ۳ تا ۸ دلار می باشد به دلیل نوسانات بازار جهت اطلاع از قیمت Diffuser هوادهی تصفیه فاضلاب با کارشناسان صنعت تاسیسات میلاش در ارتباط باشید .

 

دیفیوزر هوادهی

ویدئوی نحوه عملکرد دیفیوزر هوادهی 

 
 

محصولات مرتبط

 

تاسیسات صنعتیتصفیه آب
STAM.IR STAM.IR STAM.IR

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!