فیلتر کربنی

استفاده از فیلتر کربن فعال یکی از روشهای فیلتراسیون است که در آن از خاصیت جذب سطحی کربن برای حذف ناخالصی ها و آلاینده ها استفاده می شود. هر یک از ذرات زغال فعال دارای سطح بسیار بالایی در واحد جرم هستند که این موضوع باعث افزایش سطح تماس و طبیعتا حذف ناخالصی ها با استفاده از خاصیت جذب سطحی خواهند شد. در ادامه به بررسی کامل فیلتر زغال فعال  و ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

فیلتر کربنی

 

آنچه که در ادامه خواهید خواند :

فیلتر کربنی (Carbon Filter) چیست؟

مواد آلی و ناخالصی های موجود در آب باعث می شوند تا کیفیت و رنگ و طعم و بوی آب دچار تغییر شود .فیلتر های کربنی  به دلیل قابلیت بالای جذب مواد آلی ، بسیاری از آلاینده ها را از آب حذف می کنند.از این فیلتر ها برای تصفیه آب و تصفیه هوا استفاده می شود. البته ذکر این نکته ضروری است که ساختار و ماهیت کربن مورد استفاده در فیلترهای مورد استفاده در سیستمهای تصفیه آب و تصفیه هوا تفاوت اساسی دارند.

انواع فیلتر کربنی

فیلتر کربنی با توجه به نوع ذرات و اندازه آنها به سه دسته طبقه بندی می شود:

 • فیلتر کربن اکتیو پودری : در این فیلتر ها به دلیل ریز بودن اندازه ذرات کربن ، سطح تماس بیشتر است بنابراین امکان جذب مواد آلی نسبت به سایر نمونه ها بالاتر است .
 • فیلتر کربنی گرانولی : بطور معمول در سیستمهای تصفیه آب از  کربن اکتیو گرانولی (GAC) استفاده می شود. استفاده از این نوع کربن اکتیو نه تنها باعث ارتقای طعم و مزه آب و کاهش آلاینده های موثر بر سلامتی انسانها می شود بلکه از سایر اجزای سیستمهای تصفیه آب نظیر سیستمهای اسمز معکوس و سختی گیر های رزینی در برابر اکسید شدن و رسوبات آلی محافظت می کند.از سوی دیگر، این نوع فیلتر ها بدلیل خواص منحصر به فرد کربن اکتیو هیچ نوع آلاینده ای به آب اضافه نمی کنند.
 • فیلتر کربن بلاک : این فیلترها به دلیل اندازه بزرگ ذرات کربن ، قدرت جذب کمتری دارند .هم چنین در برابر جریان آب مقاومت بالایی دارند و افت فشار در این نوع فیلترها بیشتر است.

اجزای فیلتر کربن اکتیو

اجزای تشکیل دهنده فیلتر کربن تصفیه آب شامل موارد زیر است :

 • مخزن : مخازن مورد استفاده استوانه ای شکل بوده و بسته به جنس بدنه در دو نوع فیلتر با مخزن فلزی و فیلتر با مخزن FRP موجود هستند.
 • کربن : زغال فعال با توجه به اندازه ذرات در سه نوع کربن اکتیو پودری (PAC) ، کربن اکتیو گرانولی (GAC) و کربن اکتیو میله ای (EAC ) طبقه بندی می شوند .کربن های فعال به دلیل دارا بودن تخلخل و قدرت جذب بالا بمنظور حذف رنگ ، بو و طعم آب استفاده می شوند .در فیلتر های کربنی از کربن گرانولی یا کربن میله ای استفاده می شود .
 • شیر فیلتر کربنی: بطور کلی شیر های مورد استفاده دردستگاه فیلتر کربنی تصفیه آب شامل شیر دستی روی مخازن فلزی و شیرهای دستی چند حالته یا اتوماتیک برای مخازن FRP استفاده می شوند.
 • نازل : نازل ها از جنس پلاستیک ، فلز و برنج هستند و بمنظور توزیع و جمع آوری آب تصفیه شده در مسیر ورود آب و روی صفحه نازل تعبیه می شوند.
 • فشار سنج :  بمنظور کنترل فشار فیلتر کربنی از فشار سنج استفاده می شود.

باید توجه داشت که در ابتدای استفاده از فیلتر فلزی، هوای محبوس در مخزن توسط شیر هواگیری تخلیه شود.

بیشتر بخوانید: مخزن FRP

کاربرد فیلتر کربنی

فیلتر های کربنی به دلیل قابلیت بالای حذف مواد آلی و حذف رنگ و بو و طعم آب کاربرد گستردهای دارند . از مهم ترین کاربردهای فیلتر کربنی تصفیه آب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تصفیه آب آشامیدنی
 • پیش تصفیه سیستم اسمز معکوس
 • تصفیه آب استخرهای شنا
 • تصفیه فاضلاب صنعتی

روش تصفیه آب با فیلتر کربن اکتیو

بطور کلی فیلتر کربن فعال  شامل یک مخزن، شیر ورودی و خروجی و کربن اکتیو می باشد . به دلیل قدرت بالای سیلیس در کاهش مواد معلق جامد و افزایش راندمان سیستم ، در ساختار این نوع فیلتر ها از سیلیس نیز استفاده می شود. ابتدا یک لایه سیلیس داخل مخزن قرار گرفته سپس مخزن را با کربن فعال پر می کنند. آب ورودی به فیلتر کربن فعال شده ابتدا با عبور از لایه های کربنی مواد آلی خود را از دست می دهد و سپس با عبور از سیلیس مواد جامد معلق آن نیز حذف شده و آب خروجی وارد مرحله بعدی پیش تصفیه می شود.

فیلتر کربنی

استفاده از کربن فعال در تصفیه آب

کربن استفاده شده در این فیلترها معمولا از نوع کربن فعال گرانولی یا دانه ای است.وجود کلر و مواد آلی باعث ایجاد بو و رنگ و طعم نامطلوب در آب می شوند که هر یک از این عوامل میتواند مشکلاتی را در بخش های مختلف آب صنعتی و آشامیدنی ایجاد کنند.بنابراین استفاده از کربن فعال در مخازن کربنی موجب رفع مشکلات ذکر شده می شود .

کربن اکتیو

بیشتر بخوانید :کربن فعال 

عوامل موثر بر راندمان فیلتراسیون

عواملی که بر راندمان فیلتراسیون موثر هستند را می توان به شرح ذیل طبقه بندی نمود:

جرم ملکولی: با افزایش جرم ملکولی مواد، حلالیت آنها در آب کاهش می یابد و در نتیجه قابلیت حذف آنها توسط کربن فعال افزایش می یابد.
pH : قابلیت انحلال اغلب مواد آلی با کاهش pH افزایش می یابد. بطور تقریبی با افزایش یک واحد pH از حالت خنثی (pH=7) لازمست ۲۰ درصد به حجم فیلتر کربنی افزوده شود.
غلظت ناخالصی ها: با افزایش غلظت ناخالصی ها میزان حذف آنها توسط کربن اکتیو افزایش می یابد. در این شرایط ملکولهای ناخالصی در حفره های کربن اکتیو نفوذ می کنند و جذب می شوند.
دبی جریان: عموما با کاهش جریان، زمان بیشتری برای تماس سیال و ذرات کربن اکتیو بوجود می آید. اصولا یکی از روشهای ارتقای کارآیی فیلتر های کربنی افزایش زمان تماس سیال و بستر کربن است.
دمای آب: اثر دمای آب روی میزان جذب به نوع ماده آلی حذف شونده وابسته است ولی بطور کلی میتوان ادعا نمود که دمای پایین تر منجر به افزایش میزان حذف مواد آلی می شود.

مزایای تصفیه آب با فیلتر کربنی

فیلترهای زغال  اکتیو بدلیل خواص منحصر به فرد کربن اکتیو هیچ نوع آلاینده ای به آب اضافه نمی کنند. از مزایای تصفیه با فیلترکربن اکتیو میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود کیفیت رنگ ، طعم و بوی آب
 • شستشوی آسان به روش شستشوی معکوس (بک واش)
 • هزینه پایین نصب و نگهداری
 • حذف کدورت و کلر موجود در آب
 • ممانعت از رسوب و اکسید شدن تجهیزات سیستم
 • قابل استفاده در تصفیه خانه های فاضلاب شهری و صنعتی

معایب فیلتر کربنی

با وجود مزایایی که برای این فیلترها ذکر شد  در حذف برخی از آلاینده ها نظیر آرسنیک ، مس ، نیترات ، باکتری ها و … ناتوان است که از معایب فیلتر کربن فعال شده به شمار میرود.

جدول انتخاب مخزن FRP فیلتر کربنی

مخازن FRP از مخازن پرکاربرد در تصفیه آب به شمار می روند که در پیش تصفیه سیستمهای اسمز معکوس بعنوان فیلتر شنی و کربنی مورد استفاده قرار می گیرند.در جدول زیر سایز مخازن  FRP و مقدار کربن مورد نیاز برای آنها ، هم چنین  دبی آبی که می توانند از خود عبور دهند آورده شده است.

مخزن FRP

جدول انتخاب فیلترکربنی ساخت صنعت تاسیسات میلاش

قیمت فیلتر کربن تصفیه آب

بمنظور خرید فیلتر کربنی باید به مواردی از جمله ظرفیت مخزن، جنس بدنه و مقدار کربن توجه کرد .برای انتخاب فیلترهای کربن اکتیو ساخت شرکت صنعت تاسیسات میلاش می توانید کاتالوگ های پیوست را ببینید .جهت استعلام قیمت فیلتر کربن فعال با کارشناسان شرکت صنعت تاسیسات میلاش تماس بگیرید.

 

محصولات مرتبط

STAM.IR STAM.IR STAM.IR

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!