هیدروسیکلون


هیدروسیکلون ها  بمنظورجداسازی ذرات شن و ماسه از آب مورد استفاده قرار می گیرند و از ارزانترین تجهیزات در صنعت تصفیه آب هستند. بر خلاف سایر روشهای فیلتراسیون از قبیل اسمز معکوس و نانو فیلتراسیون، شن گیرها قابلیت حذف ذرات معلق را نداشته و به کمک نیروی گریز از مرکز و اختلاف وزن ذرات و آب ، قادرند تا ذرات شن و ماسه را از آب جداسازی کنند . نحوه عملکرد، طراحی، کاربردها و مزایای هیدروسیکلون و … در این صفحه بررسی خواهند شد.

هیدروسیکلون

هیدروسیکلون

آنچه در ادامه خواهید خواند:

هیدروسیکلون چیست؟

دستگاه هیدروسیکلون (HydroCyclone)  که با نام شن گیر یا ماسه گیر نیز شناخته می شود، به منظور جداسازی مواد جامد با سایز حداقل ۱۰۰ میکرون از مایع مورد استفاده قرار می گیرد.

عمل جداسازی در شن گیرها بر اساس اختلاف وزن مخصوص ذرات معلق در آب، و نیروی جانب مرکز ناشی از حرکت دورانی سیال به علاوه نیروی گریز از مرکز ناشی از فشار آب ورودی، عمل جداسازی ذرات جامد از مایع را انجام می دهد.

با حذف ذرات جامد معلق، علاوه بر رفع نارضایتی مصرف کنندگان، از فرسایش قطعات مکانیکی پمپها و سیستمهای انتقال سیال جلوگیری می شود.

بر خلاف سایر تجهیزات اعم از فیلتر شنی و کربنی ، شن گیرها  فاقد فیلتر یا ممبران بوده و در نتیجه نیازی به شستشوی معکوس ندارد. بنابراین احیا و تعویض فیلتر برای هیدروسیکلون انجام نمی گیرد. بمنظور بهبود شرایط نگهداری وعملکرد هیدروسیکلون لازم است در بازه های زمانی مشخص مخزن شن گیر در قسمت پایینی را باز کرده و ضمن تخلیه شن گیر ، دستگاه را با آب ورودی بشوییم .

شن گیر ها هیچ قطعه متحرکی ندارند. هزینه نصب، راه اندازی و بهره برداری کمی دارند و به سادگی قابل استفاده هستند. این تجهیزات نیاز به انرژی الکتریکی ندارند. افت فشار آنها ناچیز و بهره برداری از آنها آسان است.

Hydrocyclone معمولا در واحد های تصفیه در جایگاه های زیر قرار داده می شود:

 • قبل از فیلتر شنی در سیستم اسمز معکوس
 • بعد از آب های سطحی و زیر زمینی

معمولا زمان ماند هر قطره آب داخل دستگاه شن گیر بین ۲ تا ۵ دقیقه است و بمنظور فراهم کردن زمان ماند سایز لوله ورودی سیستم نسبت به سایز لوله خروجی همیشه کمتر در نظر گرفته می شود و اختلاف سایز لوله ورودی و خروجی باعث می شود تا زمان ماند مطلوب جهت جداسازی دانه ها تامین گردد.

هیدروسیکلون های موازی

دستگاه های ماسه گیر بر اساس کاربردشان به دو صورت موازی و سری طراحی می شوند . در واقع طراحی موازی یا سری شن گیرها  بمنظور کامل شدن فرایند جداسازی ذرات شن و ماسه انجام می گیرد.در هیدروسیکلونهای موازی بجای استفاده از یک دستگاه شن گیر  با ظرفیت بالا از دستگاه های شن گیر با ظرفیت کوچکتر استفاده می شود.

کاربرد هیدروسیکلون( HydroCyclone)

 • پیش تصفیه سیستم اسمز معکوس
 • تصفیه آبهای چاه در بخش کشاورزی
 • کارخانجات تولید آرد و نشاسته
 • صنعت تولید کاشی و سرامیک

نحوه کار هیدروسیکلون

این دستگاه شامل یک محفظه استوانه ای شکل متصل به بدنه مخروطی است زمانی که آب به داخل تجهیز  پمپاژ می شود آب وارد قسمت استوانه ای شکل شده و نیروی گریز از مرکز باعث چرخش آب درون استوانه می شود در نتیجه ذراتی که از آب سنگین تر هستند به سمت پایین ( قسمت مخروطی) حرکت می کنند در بخش مخروطی شعاع چرخش آب کاهش یافته و در نتیجه سرعت آب افزایش می یابد و در نهایت ذرات شن در داخل شن گیر جمع می شوند و آب تمیز از قسمت بالایی که روی استوانه تعبیه شده است به بیرون هدایت می شود.

دانلود ویدئوی نحوه عملکرد هیدروسیکلون

مزایای تصفیه آب با هیدروسیکلون

مهم ترین دلیل استفاده از شن گیر محافظت از پمپ ها در برابر ذرات معلق موجود در آب است. بطوریکه آبهایی که دارای ذرات شن و ماسه یا سنگ ریزه هستند. پس از مدتی باعث  فرسایش سیستم لوله کشی و سایش و شکستگی پروانه پمپ شده و منجر به خرابی پمپ میشوند. هم چنین آبهایی که دارای مقادیر بالایی شن و ماسه هستند باعث گرفتگی فیلتر شنی می شوند. بنابراین جهت جلوگیری از آسیب به تجهیزات استفاده از ماسه گیر ضروری است.از مزایای دستگاه شن گیر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم نیاز به انرژی برق و نیروی الکتریکی
 • افت فشار ناچیز
 • بهره برداری آسان
 • عدم نیاز به اپراتور خاص جهت بهره برداری
 • هزینه پایین تعمیر و نگهداری
 • ساختار ساده و راه اندازی و نصب آسان

طراحی هیدروسیکلون

در طراحی هیدروسیکلون ( Hydro Cyclone ) چند پارامتر مهم در نظر گرفته می شود که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دبی آب ورودی به هیدروسیکلون از مهم ترین پارامترها در طراحی هیدروسیکلون می باشد و تعیین کننده ظرفیت دستگاه و ابعاد آن است.
 • میزان املاح و مواد موجود در آب ورودی به سیکلون ، تعیین کننده جنس بدنه آن می باشد. بطوریکه اگر آب ورودی خاصیت خورندگی بالایی داشته باشد بهتر است که جنس هیدروسیکلون از استیل باشد در غیر اینصورت برای هزینه کمتر و کاربرد بیشتر هیدروسیکلون فلزی بهترین گزینه می باشد.
 • برای جلوگیری از خوردگی هیدروسیکلونهای فلزی معمولا یک پوشش ضد خوردگی بر روی فلز ایجاد می شود و از خوردگی فلز در برابر سیالات خورنده ممانعت می کند.

جدول راهنمای انتخاب Hydrocyclone صنعت تاسیسات میلاش

قیمت هیدروسیکلون

از جمله فاکتورهایی که در انتخاب و قیمت هیدروسیکلون موثرند میتوان به ظرفیت مخزن ، جنس بدنه مخزن ،کیفیت مواد و متریال بکار رفته در ساخت قطعات و دقت بکار رفته درطراحی و ساخت هیدروسیکلون اشاره کرد .قیمت دستگاه ماسه گیر بسته به انواع مختلف آنها متفاوت است.

برای انتخاب و استعلام قیمت هیدروسیکلون می توانید کاتالوگ ها را ببینید یا با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید.

 

محصولات مرتبط

STAM.IR STAM.IR STAM.IR

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!